Cena ako manipulátor rozhodnutia

Cena ako manipulátor rozhodnutia.

Príbeh z blízkej minulosti o cene bytu. O cene bytu, ktorá bola nejednotná a na trhu pôsobila na môjho zákazníka. Z nadejného rozhodnutia kúpiť sa stala fraška a veľké fiasko.

Predstavte si ako Vám nájdem byt, ktorý hľadáte, myslím tým lokalitu, podlažnosť, dispozíciu a stav. Prídeme na obhliadku byt je pekný, voňavý, emócie hovoria pre. Nerozmýšľate už o ničom inom, žiadny iný byt pre Vás nie je ten pravý. Rozhodnete sa spraviť majiteľovi ponuku, ktorá je len o niečo málo nižšia ako predstava, s ktorou majiteľ prišiel na trh. Po malej dohadovačke sa cena ustáli  niekde v strede rozmedzia požadovaného zníženia.

Rozhodnete sa teda, že vaše nové hniezdočko bude práve tu. Dáte si poslať rezervačnú zmluvu, tešíte sa, predstavujete si ako sa zobúdzate v novej spálni pri ranných lúčoch slnka a nadychujete sa ranného sviežeho vzduchu na lódžii, ktorá je priamo pri vašej spálni. Tak si ho ešte raz pred spánkom chcete pozrieť na webe, kde ste ho objavili. Na vaše nemilé prekvapenie nájdete váš, teda skoro váš nový byt v ponuke inej realitky v úplne inej, novej cene, ktorá je podstatne pod  Vašou dohodnutou cenou!

Emócie vás nenechajú chladným a vo vnutri sa objavi nepokoj až zlosť. Voláte svojmu maklérovi čo sa deje, nechápete. Vnímate to ako špekuláciu a naťahovanie času zo strany predávajúceho. Po krátkom preverení situácie dostanete informáciu o stave v akom sa nachádzate s tým, že majiteľ nevie o tom, že niekto iný, druhá realitka znížila cenu.

Nakoniec tá cena, ktorú ponúkajú ani nie je konečná. V texte sa dočítate “k predajnej cene bude pripočítana provízia pre RK” nestačíte sa čudovať ako je toto možné? Čo sa deje? Majiteľ bytu má nejaký problém byt predať?

Rozmýšlate, rozmýšlate stále dokola o situácii, v ktorej ste. Majiteľ bytu špekuluje, snaží sa dostať za byt viac, má mňa len ako záložné riešenie (istotu)? Môžem mu dôverovať, nepredá byt za viac niekomu inému pokiaľ si vybavím hypotéku?

Vaše pozitívne emócie sa pomaly a isto menia na negatívne. Nakoniec sa rozhodnete daný byt nekúpiť.

Toto je len jeden z príbehov ako može nejednotý systém predaja odradiť potencionálneho kupujúceho.

V dnešnej dobe máme ľahký prístup k informáciam, je naivné si myslieť, že sa potencionálny kupec nedozvie o našej nehnutelnosti všetko. Daná hra či so zámerom, alebo nevinne, často poškodí majiteľa bytu a v konečnom dôsledku zníži hodnotu jeho majetku.

Celý príbeh konči ďalším znížením ceny spomínaného bytu a snaha o jeho “dobrý predaj”.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prejsť na začiatok