fbpx
Prebiotiká

Prebiotiká

Prebiotiká sú látky, ktoré majú zásadný význam pre náš organizmus a celkové zdravie. Vláknina, ktorú naše telo nedokáže spracovať funguje ako potrava pre naše „dobré“ baktérie v hrubom čreve, ktoré takto vlákninu spracujú. Preto sú tak nevyhnutné pre udržanie rovnováhy nášho mikrobiómu – zložitého ekosystému baktérií, ktoré sú kľúčové pre naše trávenie a imunitný systém.

Je dôležité si uvedomiť, že prebiotiká sú nevyhnutné pre naše zdravie. Pomáhajú udržiavať naše baktérie v hrubom čreve v  rovnováhe, čo nás pomáha chrániť pred množstvom zdravotných problémov, vrátane obezity, diabetes mellitus a dokonca aj niektorých druhov rakoviny. Okrem toho môžu prebiotiká podporovať zdravý tráviaci systém, pomáhať pri kontrole hladiny cukru v krvi a môžu dokonca pomôcť pri spracovaní vitamínov a minerálov.

Príjmom prebiotík môžeme zabezpečiť konzumáciou rôznych typov potravín. Niektoré z najlepších zdrojov prebiotík zahrňujú potraviny ako sú cesnak, cibula, pór, špargľa, banány, jablká, pomaranče, slivky, jahody a celozrnné obilniny a výrobky z nich. Konzumácia týchto potravín na pravidelnej báze významne prispieva k zvýšeniu príjmu prebiotík vo vašej strave. 

Prebiotiká

Tyndalizované tekuté prebiotiká a probiotiká

V niektorých prípadoch však môže byť ťažké dosiahnuť dostatočný príjem prebiotík len prostredníctvom stravy. Pretože dospelý človek by mal skonzumovať 28-35g vlákniny každý deň. V takýchto situáciách môže byť výživový doplnok stravy s obsahom prebiotík a probiotík užitočný. Tieto doplnky stravy poskytujú koncentrované množstvo prebiotík a probiotík, ktoré môžu pomôcť udržiavať vaše črevné baktérie v rovnováhe. Môžu byť obzvlášť užitočné pre ľudí, ktorí majú ťažkosti s trávením, alebo pre tých, ktorí chcú zlepšiť svoje celkové zdravie a blaho.

Takže, či už si vyberiete dopĺňať svoju stravu prebiotikami spestrovaním jedálnička alebo využitím výživových doplnkov, je dôležité pamätať na to, akú zásadnú úlohu tieto látky zohrávajú pre fungovanie nášho tela a udržanie nášho zdravi

Prebiotiká

Tyndalizované tekuté prebiotiká a probiotiká

Rozhodnúť sa konzumovať 28 až 35 gramov vlákniny denne je zdravým rozhodnutím, ktoré môže mať pozitívny dopad na naše fyzické a psychické zdravie. Toto konkrétne množstvo vlákniny pomôže chrániť naše telo pred rôznymi zdravotnými problémami, čo je výhoda, ktorú si mnohí z nás nemôžu dovoliť ignorovať. Každý gram vlákniny, ktorý pridáme do našej stravy, je krok smerujúci k vyššej kvalite života a väčšiemu pocitu pohody.

Jedným z dôvodov, prečo je konzumácia vlákniny tak dôležitá, je jej vplyv na náš črevný mikrobióm. Naše tráviace trakty sú domovom biliónov baktérií, ktoré sú rozhodujúce pre naše zdravie. Považujme ich za naše „priateľské baktérie“, pretože ich práca a prítomnosť v našom tele sú pre nás skutočne prospešné.

Tieto priateľské baktérie sa živia vlákninou, ktorú konzumujeme. Keď majú dostatok potravy vo forme vlákniny, dokážu sa rozmnožiť a vytvárať symbiózu v mikrobióme hrubého čreva. Táto symbióza je kľúčová pre udržanie zdravého tráviaceho systému, ale aj pre náš celkový zdravotný stav.

Zaujímavé je, že priateľské baktérie v našom čreve vytvárajú symbiózu s baktériami patogénnymi. Čo môže byť na prvý pohľad prekvapujúce, patogénne baktérie sú tiež dôležité pre náš organizmus, samozrejme, v potrebnej miere. Tieto baktérie hrajú rolu v našom imunitnom systéme a pomáhajú nám aj pri strávení určitých druhov potravy.

Keď konzumujeme dostatočné množstvo vlákniny, pomáhame udržiavať rovnováhu medzi priateľskými a patogénnymi baktériami v našom čreve. Tým zabezpečujeme, že naše telo funguje optimálne a cítime sa lepšie. Preto je konzumácia dostatočného množstva vlákniny nielen zdravá, ale skutočne životne dôležitá.

Zaregistrujte sa a získajte zľavu až 38%

Prebiotiká
Návrat hore