fbpx
Probiotiká

Probiotiká

Probiotiká predstavujú jednu z najvýznamnejších tém v súčasnej výžive a zdravotníctve. Predstavme si, čo presne sa za týmto pojmom skrýva. Probiotiká sú živé mikroorganizmy – baktérie a kvasinky, ktoré pri správnej konzumácii a v dostatočnom množstve prispievajú k lepšiemu zdravotnému stavu jedinca. Tieto mikroorganizmy nájdeme v rôznych potravinách, najmä v fermentovaných, ako sú jogurty, kefír, kyslá kapusta, ale aj v doplnkoch stravy vo forme tekutej – sirupu, kapsúl, alebo v prášku.

Pôvod probiotík je mimoriadne fascinujúci. Zaujímavosťou je, že ich pôvod siaha až do pradávnych čias. Už staroveké civilizácie ako Gréci a Rimania využívali fermentované potraviny, ktoré obsahovali probiotiká. Tieto mikroorganizmy však nemožno považovať za cudzí element v ľudskom tele. Naopak, súčasťou ľudského organizmu sa stávajú už od momentu narodenia, keď prechádzame pôrodnou cestou matky, kde sa po prvý krát stretneme s matkinou mikroflórou.

Význam probiotík pre ľudské zdravie je nespochybniteľný a vedecky dôkladne preukázaný. Pomáhajú udržiavať rovnováhu črevnej mikroflóry, podporujú správne trávenie a absorpciu živín. Čo je však možno ešte dôležitejšie, probiotiká sa podieľajú na posilňovaní imunitného systému a môžu pomôcť pri liečení rôznych zdravotných problémov, ako sú napríklad alergie, ekzémy, či dokonca depresia.

Ale viete, aký majú probiotiká vplyv na vaše zdravie? Táto otázka je dnes veľmi relevantná. Ako žijeme v dobe zrýchleného tempa a stresu, je dôležité venovať pozornosť našej strave a zdraviu. Probiotiká sú jedným z kľúčových elementov, ktoré nám pomôžu udržať si zdravie a vitalitu. Či už si vyberiete probiotiká v potravinách, alebo vo forme doplnkov stravy, je dôležité vedieť, že s ich pomocou môžete robiť veľké kroky k lepšiemu a zdravšiemu životu.

Probiotiká

Čo sú probiotiká?

Začnime tým, aby sme sa ponorili do toho, čo v skutočnosti sú probiotiká. Slovo probiotikum má grécky pôvod a znamená „pre život“. Technicky povedané, probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré, ak sú konzumované vo vhodnej forme a množstve, prinášajú zdravotné výhody hostiteľovi, v našom prípade človeku.

Tieto mikroorganizmy sú, konkrétne, určité kmeňe baktérií a kvasiniek. Tieto baktérie a kvasinky, hoci si ich väčšina z nás automaticky spája so škodlivými vlastnosťami, sú v skutočnosti pre náš organizmus mimoriadne prospešné. Probiotiká sú baktérie, ktoré nám pomáhajú. Napomáhajú nám nielen pri trávení, ale aj pri posilňovaní nášho imunitného systému a udržiavaní zdravej črevnej flóry.

Probiotiká sú k dispozícii v rôznych formách a každý typ má svoju špecifickú úlohu v našom tele. Napríklad, Lactobacillus a Bifidobacterium sú dve najznámejšie rodiny probiotických baktérií. Lactobacillus je obzvlášť účinný pri liečení infekcií močových ciest, ekzému a dokonca aj pri prevencii prechladnutí, zatiaľ čo Bifidobacterium pomáha pri zlepšovaní zdravia čreva a zmierňuje symptómy syndrómu dráždivého čreva.

Niektoré probiotiká sú dokonca schopné produkovať vitamíny, ako je vitamín K a vitamíny skupiny B, ktoré hrajú kľúčovú úlohu pre správne fungovanie nášho tela.

Kde môžeme nájsť probiotiká

Kde môžeme nájsť tieto zázračné probiotiká? To je skvelá otázka! Probiotiká sa prirodzene vyskytujú v mnohých potravinách. Jogurty, ideálne biele bez príchutí a iné fermentované mliečne výrobky, ako je kefír, sú vynikajúcim zdrojom probiotických baktérií. Fermentovaná zelenina, ako napríklad korenie, uhorky a kapusta, sú tiež skvelým zdrojom probiotík, rovnako ako niektoré druhy syrov.

Ak tieto potraviny nepatria medzi vaše obľúbené alebo z nejakého dôvodu nechcete alebo nemôžete konzumovať mliečne výrobky, nezúfajte. Probiotiká sú tiež dostupné vo forme doplnkov stravy. Tieto probiotické doplnky sú široko dostupné a môžu byť užitočné pre ľudí, ktorí potrebují zvýšiť svoju konzumáciu probiotík.

Takže, či už si vyberiete prírodné potraviny alebo doplnky stravy, probiotiká sú skvelým spôsobom, ako podporiť svoje zdravie a zlepšiť svoje celkové pohoda.

Tyndalizované tekuté probiotiká

Probiotiká

Význam probiotík pre zdravie

Probiotiká sú živé baktérie a kvasinky, ktoré sú pre naše zdravie veľmi dobré, najmä pre naše tráviace systémy. Hoci si zvyčajne myslíme, že baktérie sú škodlivé a vyvolávajú choroby, náš organizmus je plný baktérií, pričom väčšina z nich je pre nás prospešná. Niekedy sa môže naše telo ocitnúť v situácii, kedy je zdravých baktérií nedostatok, či už to je v dôsledku užívania antibiotík, alebo vyskytuje choroby. Probiotiká sú potom veľmi užitočné, pretože dopĺňajú naše telo práve týmito zdravými baktériami.

Probiotika predstavujú niečo, čo by sme mohli nazvať našimi „prateľskými“ baktériami. Tento termín k nám prichádza z oblasti mikrobiológie a opisuje skupinu organizmov, ktoré v našom tele žijú v harmonickom vzťahu s nami. Sú to baktérie, ktoré vytvárajú súčasť nášho mikrobiómu, komunity mikroorganizmov, ktoré sa nachádzajú na rôznych telesných povrchoch, ako je koža, ústa, nos či tráviaci systém.

Udržiavanie rovnováhy

Tieto probiotické baktérie majú schopnosť udržiavať symbiózu, teda vzájomne prospešný vzťah, s patogénnymi baktériami. Patogénne baktérie sú tie, ktoré môžu spôsobiť rôzne choroby a infekcie. Ako je to možné? Odpoveď leží v rovnováhe. Probiotické baktérie udržujú patogény vo svojich hraniciach, čím zabraňujú ich nadmernému množeniu a rozvoju chorôb.

Táto symbióza nie je dôležitá len pre našu imunitu a odolnosť voči chorobám. Prítomnosť a aktívna úloha probiotík ovplyvňuje celý náš organizmus, vrátane trávenia, produkcie vitamínov, ale aj našej nálady. Probiotické baktérie totiž komunikujú s naším mozgom cez takzvanú os mozog-črevá, čo môže mať vplyv na naše psychické zdravie.

A čo sa stane, ak je týchto prateľských baktérií v našom tele menej? Bohužiaľ, ich nedostatok môže spôsobiť rôzne fyzické, ale aj psychické zdravotné problémy. Medzi tieto problémy môžu patriť tráviace ťažkosti, ako je syndróm dráždivého čreva, ale aj psychické problémy, ako sú depresia a úzkosť. Je preto dôležité udržiavať našu mikrobiálnu komunitu v rovnováhe a zdraví. Ako? Stravou bohatou na probiotiká, napríklad jogurtom, kyslou kapustou alebo kimči, a prípadne aj doplnkami stravy. Všetko s cieľom podporiť naše prateľské baktérie a zdravie ako celok.

Výskum na zdravie 

Množstvo výskumov a štúdií realizovaných vo svete dokladá pozitívny vplyv probiotík na naše zdravie. Vedci napríklad zistili, že probiotiká majú schopnosť modulovať imunitný systém, zlepšiť trávenie a absorpciu živín, ale aj znižovať riziko vzniku určitých typov rakoviny. Niektoré štúdie zdôrazňujú ich úlohu pri liečení gastrointestinálnych ochorení, ako je syndróm dráždivého čreva, zápcha, hnačka, ulcerózna kolitída a Crohnova choroba.

Probiotiká môžu tiež pomôcť pri riešení konkrétnych zdravotných problémov. Napríklad pri zažívacom systéme, kde môžu zmierniť symptómy ako nadúvanie, hnačku alebo zápchu. Niektoré probiotiká sú tiež účinné pri liečení určitých typov kožných ochorení, ako je ekzém. Dokonca sa ukázalo, že niektoré druhy probiotík môžu pomôcť pri chudnutí a kontrolu hladiny cukru v krvi.

V súčasnosti existuje mnoho mytov o probiotikách. Niektorí ľudia si myslia, že všetky baktérie sú zlé a že užívanie probiotík môže spôsobiť choroby. Ale toto nie je pravda. Probiotiká obsahujú baktérie, ktoré sú pre naše telo prirodzene dobré a ktoré nám môžu pomôcť udržiavať zdravie. Ďalším mýtom je, že probiotiká sú potrebné len pre tých, ktorí majú zažívacie problémy. Ale pravdou je, že probiotiká môžu priniesť prospech každému, pretože podporujú celkové zdravie a dobrú imunitu.

Tyndalizované tekuté probiotiká

Probiotiká

Zaregistrujte sa a získajte zľavu až 38%

Ako využiť probiotiká

V súčasnosti je mnoho debát o výhodách a význame probiotík pre naše zdravie. Probiotiká sú živé mikroorganizmy, ktoré kladne ovplyvňujú náš mikrobióm hrubého čreva a tým aj celkové zdravie. Avšak, ako ich efektívne využiť vo svojej strave a živote? Poďme sa spolu na to pozrieť bližšie.

V prvom rade, je dôležité vedieť, ako správne konzumovať probiotiká. Ideálne je začať s malými dávkami a postupne ich zvyšovať. Probiotiká by mali byť konzumované s jedlom, najlepšie s raňajkami, kedy je naša tráviaca sústava najaktívnejšia. Taktiež je dôležité piť dostatok vody, aby probiotiká mohli efektívne pracovať. A samozrejme, pamätajte, že probiotiká nie sú náhradou vyváženej stravy, ale skvelým doplnkom.

Pozrime sa na potraviny a doplnky stravy, ktoré obsahujú probiotiká. Medzi najznámejšie patria jogurty a kefír, ktoré obsahujú kultúry živých baktérií. Ale v obchodoch nájdete aj ďalšie probiotické potraviny ako napríklad kysané zelí, kimchi alebo miso. Probiotiká sa nachádzajú aj v rôznych doplnkoch stravy. Ideálne je vybrať si probiotiká v tekutej forme ošetrené tyndalizačnou metódou. Táto metóda zabezpečí, že sú probiotiká chránené pred extrémne kyslím prostredím žalúdka a dostanú sa tam kam majú, do hrubého čreva. Tekutá forma zabezpečí ich lepšiu absorbciu. V prípade záujmu si pozrite prezentáciu o týchto produktoch tu >>>>.  

Na záver by som vám chcela ponúknuť tip na prípravu jedla s probiotikami. Skúste napríklad probiotické smoothie. Potrebujete na to jednu banánovú šľahačku, pol šálky nesladeného jogurtu s aktívnymi kultúrami, pol šálky čerstvého ovocia (môže byť napríklad jahody, čučoriedky alebo maliny) a jednu lyžičku medu. Všetko zmiešajte v mixéri do hladka a máte hotové zdravé a chutné probiotické smoothie.

Dúfam, že vám tieto rady pomôžu využiť probiotiká čo najlepšie. Pamatajte, že zdravie je to najcennejšie, čo máme, a preto by sme sa mu mali venovať s láskou a starostlivosťou.

Návrat hore